- Forberedelsestid
- 30 minutter
- Tilberedningstid
- 30 minutter
- Sværhedsgrad
- Let
- Serveringer
- 4 personer
- Kategori
- Frokost
Hovedret
Natmad - Visninger
- 5996
- Pris pr. Portion
- 0.00 kr.
- Skrevet af
- Udgivet den
- august 9, 2011
- 1 dl
- Fløde 18 %
- 8 stk
- Kyllingepølse
- 2 dl
- letmælk
- 3 tsk.
- Paprika
- 1 bdt.
- Purløg
- 100 g
- Grøntsagsblanding, frosne
- 1 tbsp.
- Smør, saltet
- 1 tbsp.
- Tomatkoncentrat
- 2 tsk.
- Salt, groft
- 600 g
- Kartofler
- 2 knsp.
- Peber, friskkværnet
- 2 stk
- Løg eller zittauerløg
- 1 tbsp.
- Rapsolie
En lidt sundere udgave af svensk pølseret, med kyllingepølser, babykartofler og lidt grøntsager i retten. Men smager lige så godt som den normale ret.
Skrub babykartofler og kog i letsaltet vand ca. 10-15 minutter, Skal kun lige være gennemkogte. Damp lidt grøntsager, (f.eks. brocolli-blomkåls-gulerodsblanding) og mos dem let, de vil være med til at jævne sovsen sammen med kartoflerne.
Svits hakkede løg gyldne i en blanding af lidt smør og olie i en dyb stegepande el. gryde, og kom pølser skåret i stykker ved. Krydr med rigeligt paprika, og steg med til pølserne har taget farve. Halver de kogte små kartofler og kom i retten sammen med grøntsagerne og tomatkoncentrat. Skru lidt ned for varmen, og krydr med salt og peber fra kværn, det hele vendes rundt og der tilsættes letmælk. Læg låg på og lad det koge under jævnlig omrøring ca. 15 minutter. Tilsæt fløde 18% el. piskefløde efter smag, og rigeligt friskhakket purløg. Koges ind, til retten har en lidt tyk konsistens. Smag til, evt. med lidt tomatketchup, lidt ekstra salt og lidt paprika, skru helt ned for retten og lad stå under låg til servering.
Ved servering drysses over med lidt ekstra purløg. Server i panden el. portionsanret.
Velbekomme!
Læs lige