Frokost: Karry-sild + æg & rejer
🎄 Få vores gratis julemenu-plan og ugens opskrifter i indbakken – tilmeld dig nyhedsbrevet

Frokost: Karry-sild + æg & rejer
Ingredienser
Fremgangsmåde
- Æg & rejer: Optø rejerne langsomt på en tallerken. Kom æggene i kogende vand, og kog ved medium varme i ca. 9 minutter. Hæld koldt vand over, og pil æggene.
- Kom rejerne på et fad, og kom æggen skåret i kvarte, ved siden. Pynt af med citron-svinger og en dusk dild. Server med mayonnaise i en lille skål ved siden af.
- Server med hjemmebagt rugbrød, se opskrift:: https:/hurtigt-rugbroed-4412/
- Velbekomme!
Flere opskrifter med karry
Vin til retten
Til frokostbordet: en frisk, syrlig hvidvin som Riesling eller Sauvignon Blanc.
Ockfener Bockstein Spätlese Trockenkr.240.00Se hos Otto Suenson
Oestricher Riesling Trockenkr.169.00Se hos Otto Suenson
J.J Berizzi Riesling Trocken 2024kr.179.00Se hos DH Wines
Aime Stentz Riesling 2022kr.149.00Se hos Buus VineAnnoncelinks – vi kan modtage provision, hvis du køber via linket.
Det skal du bruge
Godt grej og gode råvarer til retten.
Bülow Lakrids - Julekalenderkr.375.00Se hos Kun Det Bedste
Drik Portvin - Portvins Julekalenderkr.665.00Se hos Kun Det Bedste
MAC Chef - 20 cm kokkeknivkr.799.00Se hos Japanske kokkeknive
Yaxell Zen - 21 cm kokkekniv - 37 lag…kr.1,299.00Se hos Japanske kokkekniveAnnoncelinks – vi kan modtage provision, hvis du køber via linket.
🎄 Få vores julemenu-plan – gratis
Indkøbsliste og tidsplan til juleaften for 8 personer, så alt er klar på samme tid. Du får den med det samme – og derefter ugens opskrifter og gode vintilbud. Gratis, og du kan altid afmelde dig.
