| | | | |

Sprøde crepes m/ appelsinsmag

🎄 Få vores gratis julemenu-plan og ugens opskrifter i indbakken – tilmeld dig nyhedsbrevet

Sprøde crepes m/ appelsinsmag

En dejlig dessert til en sommeraften.
Forb. tid 10 minutter
Tilb. tid 15 minutter
Samlet tid 25 minutter
Antal: 4 personer
Ret: Dessert
Køkken: Dansk

Ingredienser
  

  • 3 stk. Æg
  • 50 g Drys: Mandelflager
  • 1 knsp. Salt, groft
  • 1 dl Hvedemel
  • 1 tsk. vanillesukker
  • 1 tsk. kardemomme
  • 2 dl letmælk
  • 1 stk. Appelsinskal, revet
  • 50 g Smør, saltet
  • 1 dl Appelsinsaft
  • 2 spsk. Vand
  • 100 g Tilbehør: Is, syltetøj eller bær

Fremgangsmåde
 

  1. Sprøde, helt tynde crepes med appelsinsmag, er ekstra lækre hvis de flamberes i orangelikør, og drysses over med mandelflager. Pisk en dej med æg, mælk, vand, mel, appelsin, kardemomme, vanille, smeltet smør, og lad den hvile en halv time. Steg dem så tynde som muligt, et par minutter på hver side ved medium-høj varme, til de er sprøde.
  2. Fold dem og server med en god is, friske bær, f.eks. hindbær, blåbær, blandet frugt, el. solbær-syltetøj.
  3. Portionsanret og server med det samme, mens de stadig er sprøde, el. flamber med orangelikør, hvis det er til en festlig lejlighed.
  4. Velbekomme!

Flere opskrifter med appelsin

🎄 Få vores julemenu-plan – gratis

Indkøbsliste og tidsplan til juleaften for 8 personer, så alt er klar på samme tid. Du får den med det samme – og derefter ugens opskrifter og gode vintilbud. Gratis, og du kan altid afmelde dig.

Flere opskrifter du vil kunne lide

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Bedømmelse